Szukaj
  • TWF

Finanse, podatki i gospodarka. Źródła danych, statystyk i informacji, czyli skąd czerpać wiedzę.

W tym wpisie znajdziesz źródła przydatnych danych, statystyk i informacji niezbędnych w prowadzeniu Twojej Własnej Firmy, a jeśli pracujesz w obszarze finansów, podatków, gospodarki czy też prawa, ten post będzie niezmiernie przydatny także dla Ciebie.

Jak większosć z nas zapewne często poszukujesz informacji w wyszukiwarkach i ogarnia Cię taki szum, że tak naprawdę nie możesz znaleźć tego, co jest Ci potrzebne. Znacznie szybciej odnajdziesz informacje, gdy będziesz wiedział, w jakim miejscu ich szukać. Aby oszczędzić Ci czasu i frustracji, przygotowałyśmy dla Ciebie zestawienie źródeł danych, statystyk i informacji, z których same bardzo często korzystamy. Czy wiedziałeś, że możesz zadzwonić do Urzędu Skarbowego z pytaniem lub udać się do oddziału GUS i poprosić o dane i statystyki? Wydaje sie oczywiste, prawda? A jednak nie każdemu takie proste rozwiązania przychodzą do głowy.


1. Sprawozdania finansowe


Pierwszym źródłem informacji, które chciałybyśmy Ci przedstawić są sprawozdania finansowe. Składają się one z następujących części:


a) Wprowadzenie;

b) Bilans;

c) Rachunek zysków i strat;

d) Rachunek przepływów pieniężnych;

e) Zestawienie zmian w kapitale;

f) Informacja dodatkowa.


Nie wszystkie jednostki posiadają obowiązek sporządzania rachunku przepływów pieniężnych oraz zestawienia zmian w kapitale własnym, natomiast w zdecydowanej większości sprawozdań finansowych znajdziesz te informacje.O tym, jak czytać sprawozdanie finansowe oraz jakie dane i wnioski można z niego pozyskać będziemy pisać w kolejnych postach, ponieważ jest to bardzo szeroki temat. Przygotujemy serię wpisów, gdzie krok po kroku przeprowadzimy Cię przez ten dokument.


Dzisiaj chciałybyśmy, abyś zapamiętał, że sprawozdanie finansowe jednostek operujących w Polsce może być sporządzone według:

  • Ustawy o Rachunkowości;

  • Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.


Nie będziemy tutaj przytaczać szczegółowych przepisów i opisywać, kiedy należy sporządzić sprawozdanie pod Ustawą, a kiedy zgodnie z Międzynarodowymi Standardami. Można w dużym uproszczeniu stwierdzić, że sprawozdania sporządzane według Międzynarodowych Standardów to przede wszystkim sprawozdania spółek giełdowych, banków oraz ubezpieczycieli, a pozostałe jednostki w znacznej większości sporządzają sprawozdania według Ustawy o Rachunkowości.
Gdzie znaleźć sprawozdania finansowe?


a) Sprawozdania finansowe sporządzone zgodnie z Ustawą o Rachunkowości


O tym, gdzie znaleźć sprawozdania finansowe spółek sporządzających je według Ustawy pisałyśmy w poprzednim wpisie. Zajrzyj i sprawdź, jak do nich dotrzeć >>Jak sprawdzić dane finansowe kontrahenta?


b) Sprawozdania finansowe sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości


Sprawozdania finansowe spółek giełdowych dostępne są przede wszystkim na stronach internetowych tychże spółek. Jest tam sekcja, która może się różnie nazywać, ale z reguły nawiązuje do "inwestora". Szukaj zatem sekcji "RELACJE INWESTORSKIE", "DLA INWESTORÓW", "INWESTORZY" i tym podobnych.


Strona internetowa danej spółki to zwykle najbardziej kompleksowe zestawienie dokumentów, które publikuje, zarówno bieżących, jak i historycznych, sięgających kilka lat wstecz.


Podczas, gdy łatwa dostępność sprawozdań finansowych, sporządzanych zgodnie z Ustawą jest naszym udziałem dopiero od niedawna, spółki giełdowe, które przygotowują sprawozdania zgodnie z międzynarodowymi standardami, od lat podsiadały obowiązek publikacji informacji finansowej w dostępny dla wszystkich sposób.


Kolejne źródło sprawozdań finansowych spółek giełdowych to znane serwisy internetowe o tematyce finansowej. Serwisy te zestawiają raporty prezentowane przez wszystkie spółki. Jest to tyle pomocne, że nie musisz biegać po stronach internetowych. Wszystko masz w jednym miejscu.


Możesz również zajrzeć do informacji publikowanych przez Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, tam także znajdują się przekierowania do sprawozdań finansowych i innych raportów publikowanych przez spółki giełdowe.


Jeśli chcesz uzyskać informacje o spółkach giełdowych zajrzyj do sprawozdania finansowego, ale sprawdź też i pozostałe raporty. Spółki giełdowe bardzo często publikują wiele innych, ciekawych informacji i raportów, odrębnie od sprawozdania finansowego. Prezentują w nich dane nie tylko wymagane przepisami, ale i takie, którymi chcą się podzielić z inwestorami.2. Podatki


Będąc przedsiębiorcą wkraczasz w świat podatków. Zapewne posiadasz księgową, która dba o Twoje finanse i być może czasem masz wątpliwości, albo po prostu chciałbyś sprawdzić czy to, co mówi Twoja księgowa zgadza się z podejściem organów skarbowych.


Zajrzyj wtedy na stronę Systemu Informacji Podatkowej, gdzie znajdziesz interpretacje przepisów prawa podatkowego oraz innych informacji podatkowych.


Jeśli wolisz z kimś porozmawiać udaj się na stronę Krajowej Informacji Skarbowej (#KAS) i zadzwoń pod wskazany numer telefonu, aby uzyskać informację na temat podatków lub cła.


Żeby dodzwonić się do #KAS trzeba uzbroić się w ogromną cierpliwość, niemniej chcąc znaleźć rozwiązanie swojego problemu warto poświęcić trochę czasu i nie zniechęcać się zbyt wcześnie :)


3. ZUS


Podobnie, jak Urząd Skarbowy, ZUS także posiada swoją infolinię.


Wejdź na stronę Centrum Obsługi Telefonicznej i zadzwoń, aby uzyskać informację. Jeśli chciałbyś z kimś porozmawiać osobiście udaj się do Twojego oddziału ZUS.


4. GUS


Wiele przeróżnych informacji o nas, o naszej gospodarce, środowisku itd. gromadzi Główny Urząd Statystyczny. Do GUS także możesz zadzwonić.


Wejdź na stronę GUS, aby sprawdzić, jak wiele danych jest tam dostępnych. Jeśli nie wiesz, jak znaleźć to, czego poszukujesz zadzwoń na infolinię, sprawdź numer tutaj, lub udaj się d o oddziału GUS i porozmawiaj z pracownikami, którzy udostępnią Ci odpowiednie dane.
5. Orzeczenia sądów


Interesują Cię orzeczenia sądowe? Wejdź na stronę orzeczeń sądów powszechnych.


Jeśli interesuje Cię konkretny sąd wpisz w wyszukiwarkę, np. "orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Łodzi", a wyświetli Ci się konkretny link, który doprowadzi Cię do bazy orzeczeń.


6. Ustawy i inne akty prawne


Jeśli szukasz tekstu ustawy lub innego aktu prawnego wejdź na stronę Internetowego Systemu Aktów Prawnych. Oczywiście, wiele aktów prawnych możesz znaleźć, poprzez wyszukiwarkę, ale na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych, znajdziesz ogłoszone akty bez modyfikacji. Na stronie znajduje się także wyszukiwarka, która umożliwi Ci doprecyzowanie swoich zapytań.


7. Google translate


Wydawałoby się, że wszyscy o tej funkcji wiedzą, jednak często spotykam się z tym, że nie jest to takie oczywiste. Czy Ty wiedziałeś, że możesz korzystać z funkcji translatora w google? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "google translate" i uzyskasz dostęp do narzędzia, które odczyta Ci wiele języków.


Naturalnie, że trzeba zachować ostrożność przy tego typu tłumaczeniu automatycznym, ponieważ nie raz można natknąć się na "głupotę", niemniej jest to doskonałe narzędzie, które znacząco może ułatwić Ci komunikację, czy też wykonanie zadań w pracy.


Znalazłeś coś dla siebie? Tak? Świetnie!


Chciałbyś zobaczyć więcej takich postów? A może nurtują Cię inne pytania? Daj nam znać i koniecznie zostaw komentarz!


K&K

47 wyświetlenia0 komentarz
  • Szary Instagram Ikona
  • Ikona szara Facebook

©2018 by Twoja Własna Firma.