Szukaj
  • TWF

Dlaczego nie mam środków na koncie, a muszę zapłacić podatek?

Aktualizacja: 9 maj 2019

Zbliża się termin płacenia podatku dochodowego, co oznacza, że osiągnęliśmy zysk za poprzedni okres. Wchodzimy na konto bankowe, a tam nie ma wystarczającej ilości gotówki, żeby zrealizować przelew. Gdzie są moje pieniądze? Pewnie każdego przedsiębiorcę dosięgnie to pytanie prędzej czy później. Skoro każdy się z tym tematem styka, czy jest jedna odpowiedź na to pytanie? Nie. Przyczyn jest kilka. Zaraz to wyjaśnimy.

(NIE) Moje pieniądze w banku


Zacznijmy do pierwszej pułapki, w którą wpada przedsiębiorca. A mianowicie wielu z nas traktuje środki pieniężne na koncie jak swoją własność. Skoro pojawiły się na koncie firmowym #TwojejWłasnejFirmy, to znaczy, że masz do nich prawo. A skoro masz do nich prawo, to znaczy, że możesz rozdysponować je wg swoich potrzeb. Płacisz zatem wymagalne rachunki, naliczone podatki, ale też dokonujesz wypłat na własne cele, np. opłacasz wakacyjny wyjazd. I tu niestety gorzka prawda jest taka, że sam wpływ środków na konto w żaden sposób nie jest równy temu, ile zarobiłeś. Co więcej, wysokość Twoich dodatnich wpływów, nie do końca wiąże się z tym, ile jesteś winny fiskusowi.


Pilnowanie wpływów, aby realizować wypływy


Dzieje się tak dlatego, że środki, które pojawiają się na koncie firmowym, w większości znajdują się tam przejściowo. Tylko część z nich reprezentuje Twój zysk i zostanie do Twojej dyspozycji. Większość pieniędzy będziesz musiał wydać, aby opłacić rachunki firmy, wynagrodzenia pracowników lub zobowiązania podatkowe. Cała sztuka polega na tym, aby tak rozplanować w czasie to, co wpływa na konto i to, jakich przelewów musimy dokonać, aby nie było momentu, w którym zabraknie pieniędzy na uregulowanie ważnej faktury. I ta sztuka ma swoją nazwę – #zarządzaniepłynnością. Paradoksalnie jest to kluczowa umiejętność osób zarządzających własnym przedsiębiorstwem. Firmy niekoniecznie upadają dlatego, że osiągają stratę, ale bardzo często właśnie dlatego, że tracą płynność finansową. Więcej o wypływach możesz przeczytać w poście Dlaczego wciąż zaskakują Cię (nie)zaplanowane wydatki?


Analiza ryzyka utraty płynności to priorytet


Naszego bloga rozpoczęłyśmy od wpisów na temat #ryzyka, które zagraża osiągnięciu #celów Twojej firmy i opowiedziałyśmy Ci, co możesz zrobić, aby cele te zrealizować. W drugiej kolejności podpowiedziałyśmy Ci, jak namierzyć najistotniejsze ryzyka działalności Twojej Własnej Firmy, co możesz sobie przypomnieć w poście Ocena ryzyka, czyli to tak naprawdę Ci zagraża. W efekcie ryzyko utraty #płynności powinno znaleźć się na Twojej liście priorytetów. Jeżeli jeszcze nie przemyślałeś kwestii ryzyka i jego znaczenia dla Twojego przedsiębiorstwa, zawsze możesz skorzystać z naszych narzędzi, które przeprowadzą Cię przez tę analizę:


Nasze rozwiązania dla CiebieMy natomiast w kolejnych wpisach na blogu z kategorii o finansach TWF, będziemy Ci pomagać w zarządzaniu płynnością. Z jednej strony pokażemy, jakie aspekty działalności #TwojejWłasnejFirmy mają bezpośrednie przełożenie na ryzyko płynności. Z drugiej zaś wskażemy Ci metody, dzięki którym Twoje finanse będą zawsze bezpieczne.


Dostarczymy Ci również gotowe rozwiązania w zakresie arkuszy kalkulacyjnych, dzięki którym już nie będziesz zaskoczony, gdy przyjdzie Ci zapłacić podatek dochodowy do urzędu skarbowego.Wynik podatkowy nie jest równy saldzie w banku


Zarządzanie przepływami pieniężnymi to tylko jeden aspekt, który wpływa na naszą zdolność regulowania zobowiązań. Kolejnym ważnym elementem zarządzania firmą są podatki, zarówno dochodowy jak i VAT. Jak sama nazwa wskazuje, wysokość podatku dochodowego zależy bezpośrednio od tego, jaki osiągnęliście dochód…podatkowy. #Dochódpodatkowy to nic innego, jak różnica między przychodem podatkowym (np. wystawiona faktura VAT) a kosztami podatkowymi (np. wypłaconymi wynagrodzeniami). I tu kryje się kolejny haczyk. Przecież, gdyby to było takie proste, saldo naszego konta bankowego na koniec miesiąca, byłoby równe wysokości dochodu podatkowego.


Zarządzanie podatkami elementem zarządzania finansami


Nie dzieje się tak jednak dlatego, że nie wszystkie wypływy z konta są kosztem podatkowym. Jak sobie łatwo wyobrazić, wszelkie płatności, których nie możemy zaliczyć do kosztów podatkowych, zmniejszają stan Twojej gotówki, natomiast nie zmniejszają dochodu do opodatkowania. Dalej – nie wszystkie koszty podatkowe wiążą się z przepływem pieniądza. Klasycznym przykładem będzie tutaj amortyzacja. Analogiczna sytuacja ma miejsce dla przychodów.


O czym jeszcze będziemy pisać


W kolejnych wpisach na blogu będziemy poruszać kwestie zarządzania podatkami i ich znaczenia dla zarządzania finansami Twojej Własnej Firmy. Wyjaśnimy Ci między innymi, co jest ważne przy wyliczeniu podatku dochodowego, ale też na czym polega podatek od towarów i usług oraz jak zaplanować jego płatności.


Jeżeli współpracujesz z dobrym #biuremrachunkowym lub zatrudniasz dobrego #księgowego, na pewno może Cię wspomóc w analizie aspektów podatkowych przy planowaniu finansów #TwojejWłasnejFirmy. Jeżeli jednak nadal poszukujesz dobrych rozwiązań, zachęcamy do przeczytania naszej serii postów dotyczących wyboru biura rachunkowego, wraz z analizą ankiety kluczowych pytań związanych z oceną kompetencji tych księgowych.


A na koniec…


Jeżeli prowadzisz swoją księgowość w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów, to wynik, który na koniec miesiąca wylicza księgowa, jest właśnie wynikiem podatkowym omówionym po krótce powyżej. Zapewne część z Was sądzi, że ta wielkość mówi Wam, ile zarobiliście w danym miesiącu. Nic bardziej mylnego! Wyliczenie zysku podatkowego służy wyłącznie do tego, aby wyliczyć wysokość podatku, który należy zapłacić do urzędu skarbowego.


O tym, ile zarobiłeś, czy Twój biznes jest rentowny, czy ponosisz straty, mówi wynik księgowy. Dopiero ta miara jest wyznacznikiem tego, ile pieniędzy na Twoim koncie bankowym należy naprawdę do Ciebie. Ważna informacja, prawda?


Miara osiągnięć Twojego biznesu


Firmy prowadzące pełną księgowość, tzn. sporządzające sprawozdanie finansowe, są zobowiązane wyliczyć ten wynik przynajmniej raz do roku. Pozostałe firmy teoretycznie nie muszą tego robić. Ale czy można skutecznie zarządzać własnym biznesem nie wiedząc, czy cokolwiek zarabiasz na jego prowadzeniu? Czy tylko dorzucasz własnych środków, bo ciągle na nic nie ma pieniędzy? Brak pieniędzy jest pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak. Aczkolwiek, jak wyjaśniłyśmy na początku, wysokość środków pieniężnych wcale nie musi być mocno skorelowana z wynikami firmy. Niestety przedsiębiorcy często nie sięgają po tę miarę osiągnięć dokonań firmy. O tym, jak to zrobić skutecznie, będziemy pisać na naszym blogu.


O czym jeszcze w o finansach TWF


Jak zapewne zauważyłeś powyżej, zarządzanie finansami ma wiele twarzy. Natomiast cel jest jeden – każdy przedsiębiorca dąży do tego, aby zysk jego przedsiębiorstwa był możliwie wysoki i by nie był to tak zwany zysk na papierze. Ściśle powiązane z zarządzaniem finansami jest zarządzanie płynnością.


Aby przybliżyć Ci tych „wiele twarzy”, a jednocześnie ułatwić zarządzanie Twoją firmą, powstała właśnie ta kategoria postów – #ofinansachTWF. Zaglądaj tu często, żeby nic istotnego Cię nie ominęło!


Przeczytaj jeszcze: Dlaczego wciąż zaskakują Cię (nie)przewidziane wydatki?


Pozdrawiamy

K&K

95 wyświetlenia0 komentarz
  • Szary Instagram Ikona
  • Ikona szara Facebook

©2018 by Twoja Własna Firma.