Szukaj
  • TWF

Co możesz zrobić, aby zrealizować cele Twojej Własnej Firmy?

Aktualizacja: 15 lis 2019

W bardziej lub mniej sformalizowany sposób, każdy przedsiębiorca ustala swoje cele. Co zrobić, by cele Twojej Własnej Firmy zostały osiągnięte? Dzięki zidentyfikowaniu ryzyka, możemy podjąć pewne działania, by je ograniczyć lub go uniknąć. Wysiłek, który włożymy teraz w analizę i przemyślenia, zaowocuje w przyszłości tym, że częściej będziemy w stanie osiągnąć cele TWF.

Gratuluję. Podjąłeś decyzję o prowadzeniu własnej firmy. Może już nawet dokonałeś wszystkich formalności i znajdujesz się w gronie ludzi przedsiębiorczych. A może Twoja firma to już całkiem dobrze rozwinięty „organizm”, ze swoimi doświadczeniami, relacjami biznesowymi, planami na przyszłość. Niezależnie od tego, na którym etapie jesteś, czy Twoja firma jest jeszcze w sferze planów czy też działasz na rynku od pewnego czasu, jedno jest pewne – Twój biznes ma określone zadania do wykonania. Mówiąc więcej – prowadzisz firmę po to, by osiągnąć swoje cele.


I mogą to być przeróżne cele. Dla wielu z nas, przedsiębiorców, podstawowym celem pewnie będzie to, aby zyski z Twojej Własnej Firmy zapewniły Ci utrzymanie. A może TWF ma umożliwić Ci rozwój zawodowy na poziomie, jakiego nie byłbyś w stanie osiągnąć pracując na etacie? Niektórzy prowadzą biznes po to, by połączyć swoje życie zawodowe z własnymi pasjami. A może nie posiadasz własnej firmy, ale nią zarządzasz i podejmujesz kluczowe decyzje finansowe? I tak dalej, i tak dalej.


Cele SMART

Ten wpis jednak nie jest o tym, jak ustalać swoje cele. Informacji o tym musisz poszukać gdzie indziej. Ja mogę Ci ze swojej strony doradzić, aby te cele były SMART, czyli Specific/Skonkretyzowane, Measurable/Mierzalne, Achievable/Osiągalne, Relevant/Istotne, Time-bound/Określone w czasie. W Internecie bez problemu znajdziesz więcej szczegółów na ten temat.


Jedno jest jednak pewne, w bardziej lub mniej sformalizowany sposób, każdy przedsiębiorca ustala swoje cele.Cele już masz. I co dalej? Czy one mają jakiekolwiek przełożenie na to, jak funkcjonuje Twoja Własna Firma? Oczywiście, że mają! Niby oczywista oczywistość, ale czy jednak?


Przede wszystkim nasze cele, to ważny kierunek, w jakim się rozwijamy. Ich spełnienie zapewne da nam wiele satysfakcji, otworzy nowe możliwości. Po prostu będziemy się rozwijać. Jak wielu z Was zastanawia się jednak, co zagraża TWF, by te cele osiągnąć? Co może pójść nie tak? Z jakiej przyczyny spełnienie ustalonego planu może okazać się niemożliwe? Wreszcie, dlaczego z niektórych szans nie jesteśmy w stanie skorzystać? Jednym słowem, jak z wielu z Was identyfikuje RYZYKO w swojej firmie?


Co to jest ryzyko?


Ryzyko, definiowane jako „możliwość, że coś się nie uda[1], to nieodłączny element naszej działalności.

Z moich obserwacji jednak wynika, że wielu, szczególnie małych przedsiębiorców, „oddaje” przywilej zarządzania ryzykiem w firmie dużym korporacjom, wielkim organizacjom, instytucjom. Czy słusznie?

Jak możemy przeciwdziałać czemuś, czego nie określiliśmy, nie zdefiniowaliśmy, nie umiejscowiliśmy na mapie naszych celów? Chyba zgodzicie się, że jest to trudne.


Zastanówmy się na przykład, co może przeszkodzić w tym, aby zyski z Twojej Własnej Firmy zapewniły Ci utrzymanie?

  • Możesz nie mieć odpowiedniej liczby klientów.

  • Możesz oferować produkt lub usługę, której niewielu potrzebuje.

  • Możesz posiadać bardzo dużą konkurencję, która oferuje to samo za niższą cenę.

  • Możesz oferować produkt, który choć bardzo wartościowy, jest za drogi.

  • Możesz nie poradzić sobie ze skutecznym marketingiem swoich produktów lub usług.

  • Możesz nie być w stanie zapewnić TWF płynności finansowej.

  • Możesz nie być przygotowany na atak hakerski.


I co dalej?


Niby wszystko oczywiste, ale jak już zostało spisane na papierze, to jakoś bardziej przemawia do wyobraźni, prawda? W sumie to teraz się można naprawdę zastanowić, co zrobić, by cele Twojej Własnej firmy zostały osiągnięte. Dzięki zidentyfikowaniu ryzyka, możemy podjąć pewne działania, by je ograniczyć lub go uniknąć. Wysiłek, który włożymy teraz w analizę i przemyślenia, zaowocuje w przyszłości tym, że częściej będziemy w stanie osiągnąć cele TWF. Może też dojdziemy do wniosku, że te cele są nieosiągalne i musimy je zredefiniować?Jakichkolwiek scenariusz by się nie zrealizował, zidentyfikowanie ryzyka daje nam możliwość zarządzania nim. Nie dajmy się zatem zaskoczyć! I nie chodzi tu oczywiście o tworzenie przepastnych ksiąg na temat zarządzania ryzykiem ani też tworzenia skomplikowanych modeli matematycznych. To, co ja Ci polecam, to jednostronicowa lista najważniejszych ryzyk, które odnoszą się do najważniejszych celów TWF.


Gdzie zatem szukać tego ryzyka w Twojej Własnej Firmie?


Zróbmy zatem krok wstecz. Jak wielu z Was posiada tak oczywisty a jednocześnie często kojarzony z wiedzą tajemną dokument, zwany biznes planem? Niby nic. Możemy sprzedawać i zarabiać bez niego. Oczywiście. Przecież biznes plan nie jest potrzebny po to, by wysłać e-maila z naszą ofertą. Teoretycznie nie. Ale o ileż byłoby łatwiej, gdyby działania naszej firmy były ukierunkowane, w jakiś sposób usystematyzowane. Gdy wszystko dzieje się w głowie, nie zawsze jesteśmy w stanie zidentyfikować sieć powiązań i zależności.


Biznes plan


Zachęcam do tego, by stworzyć biznes plan, na miarę potrzeb i możliwości Twojej Własnej Firmy. O tym, jak to zrobić, napiszemy na naszym blogu już niedługo.


Jeżeli masz więcej czasu, by stworzyć ten dokument zgodnie ze sztuką – zachęcam. Jednak to nie musi wymagać od Ciebie dużego nakładu pracy. Poświęć temu tyle czasu, ile chcesz. Zacznij od rzeczy najistotniejszych. Jakie są Twoje najważniejsze cele? Co jest Twoim produktem? Kto jest Twoim klientem? Skąd pozyskujesz materiały, surowce? Jakich potrzebujesz zasobów materialnych? Jak finansujesz swoją działalność? Jak ustalasz swoje ceny? Jakimi kanałami sprzedajesz? W jaki sposób prowadzisz marketing TWF?


Rodzaje ryzyka


I tyle. Tylko tyle albo aż tyle. Zdefiniowanie tych obszarów (bardziej lub mniej szczegółowo) pomoże Ci zidentyfikować ryzyka, które zagrażają osiągnięciu celów Twojej Własnej Firmy. I będą to przeróżne ryzyka. Zapewne na początku najwięcej z nich zidentyfikujesz w obszarze strategiczno-operacyjnym (czyli podstawowej działalności TWF). Pamiętaj jednak, że ryzyko może dotyczyć również sprawozdawczości, czyli dotyczyć wypełnienia wymogów księgowo-rachunkowych (wielu nad tym ryzykiem w ogóle się nie zastanawia). Na koniec warto też zastanowić się nad zgodnością z przepisami prawa (np. jakże popularnym obecnie RODO), wewnętrznymi regulacjami, normami moralnymi, czyli w skrócie compliance. Pomocne w tym ćwiczeniu będzie przejście przez wszystkie obszary działalności TWF, począwszy od zainwestowanych zasobów (wejście) poprzez procesy, aż do produktu końcowego (wyjście).


Od czego więc zacząć w procesie analizy ryzyka?


Na początku pewnie powstanie chaos. Wolne myśli zebrane na kartce papieru. I dobrze, od czegoś trzeba zacząć. W kolejnym kroku można pomyśleć, jak to wszystko usystematyzować, pogrupować.


Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, oferuję Ci przydatne narzędzie, które w przyjazny sposób przeprowadzi Cię przez tą analizę. W efekcie uzyskasz listę ryzyk Twojej Własnej Firmy.


Już za tydzień znajdziesz je na naszym blogu.

Narzędzie do identyfikacji ryzyka znajdziesz w sklepie Narzędzie do identyfikacji ryzyka.

Jak zidentyfikujesz ryzyka, porozmawiamy o tym, jak tymi ryzykami zarządzać, czyli jak je uporządkować, jak na nie reagować, jak zabezpieczyć się przed nimi.


Zaczynamy?[1] https://sjp.pwn.pl/slowniki/ryzyko.html

148 wyświetlenia0 komentarz
  • Szary Instagram Ikona
  • Ikona szara Facebook

©2018 by Twoja Własna Firma.